1. pl
  2. en
  3. de
  1. pl
  2. en
  3. de
  1. pl
  2. en
  3. de
I BIEG KATARZYNY

W roku 2018 po raz pierwszy proponujemy początkującym biegaczom i amatorom niewielkich dystansów Bieg Katarzyny – około 5,6 km trasę ulicami Pszczewa i promenadą nad Jeziorem Kochle.

 

Czy wiecie, skąd wzięła się nazwa naszego nowego biegu?

 

Ma ona związek z niezwykłym miejscem, które z pewnością warto w Pszczewie odwiedzić. Jest nim Półwysep Katarzyna, znajdujący się po wschodniej stronie Jeziora Kochle.

Trasa Biegu Katarzyny biegnie obok tego wyjątkowego dla naszej historii miejsca.

 

Wiąże się z nim piękna legenda:

 

O Katarzynie:
Nad jeziorem pszczewskim wznosił się ongiś gród. Jeden z jego władców przyrzekł swą córkę Katarzynę za żonę - nie pytając jej o zdanie - wojowi z sąsiedniego plemienia.
Ta jednak kochała innego rycerza. Pełna rozpaczy, nie widząc innego wyjścia, rzuciła się
w fale jeziora. Ojciec z żalu po stracie jedynaczki i pragnąc uczcić jej pamięć wybudował kościół, który nazwał jej imieniem. Miejsce to do dziś nosi nazwę "Katarzyna".

Na podstawie badań archeologicznych odkryto, że na Półwyspie Katarzyna znajdował się gród, którego powstanie datowane jest na lata dziewięćdziesiąte IX wieku, a najpóźniej na rok 900. Gród, który tam się znajduje jest starszy od państwa pierwszych Piastów. W trakcie swych dziejów gród ten został dwukrotnie spalony i po raz drugi nie odbudowano go.
Na tym miejscu wzniesiono prawdopodobnie kościół i założono przy nim cmentarz. Potwierdzają to nie tylko badania specjalistów, ale również legenda dotycząca Pszczewa,
o rybakach próbujących sieciami wyłowić zatopiony dzwon.Na podstawie badań naukowcy stwierdzili, że gród na półwyspie należy do najlepiej zachowanych tego typu budowli
w Wielkopolsce. Wszystkie drewniane elementy są w bardzo dobrym stanie, ponieważ znajdują się w wodzie.Obecnie na Półwyspie Katarzyna znajduje się potężny głaz narzutowy z napisem upamiętniającym miejsce dawnego grodu. Obok głazu znajduje się tablica
z informacją historyczną.

 

Czy są wśród nas Katarzyny, Kasiunie, Kaśki? Przybywajcie do nas! Wam dedykujemy ten bieg!

 

Opłata startowa wynosi 30 zł.

 

Zapisy wyłącznie do 4 maja tylko drogą elektroniczną!

Regulamin i zapisy: http://pulsarsport.pl/zawody/?zawody=3677

24 kwietnia 2018

 

 

 

2

 

1

 

SLIDER PSZCZEWSKA 20 - ZAPISY

 

Designed by divineme.kb 

Wszelkie prawa zastrzeżone 

 

 

Gminny Ośrodek Kultury w Pszczewie

ul. Poznańska 27

66-330 Pszczew

tel. 95 749 23 22

e-mail: pszczewska20@gokpszczew.pl